Akköse

 

AKKÖSE MAHALLESİ

30 Mart 2014 Tarihi itibariyle Büyükşehir yasası gereği mahalle olmuştur.

İlçe merkezine uzaklığı 3 km.dir. 2000 yılı sayımına göre nüfusu 434′ tür. 1486 tarihli Mufassal Tımar defterinde, bugünkü Dernekpazarı İlçesi sınırları içinde belirtilen 4 köyden biri Zino (Zeno) dur. 1948 yılında, Zeno iki muhtarlık olarak yeniden yapılandırıldı. Zeno’nun ortasından geçen Aksilisa deresinin bir tarafında kalan bölgeye, derenin adına bağlı kalarak Zeno Akköse, diğer tarafında kalan bölgeye Zeno Ulucami adı verilmiştir. 1960 yılındaki düzenlemede “Zeno” sözcüğü kaldırılarak köylerin adları Akköse ve Ulucami olarak belirlendi. Hacifettahoğulları, Kaldırımoğulları, Gürcüoğulları köye ilk yerleşen Kahramanoğulları, Koskaoğulları, Kuzoğulları ailelerdir.

Köyün arazisi kısmen engebelli olmasına karşın, diğer köylere oranla düzdür. Arazinin büyük bir bölümü, ormanlık ve çayırlıktır. Balıyla ve efsaneleriyle ünlüAncumah buköyün arazısı içindedir. Akköse köyünde başlıca tarım ürünü çaydır. Tarımda kullanılar arazinin %60 çay bahçesidir. 1929 sellerinde en çok can ve mal kaybı veren köydür. 1959 ve 1960 yılında da heyelana maruz kalmıştır. 2 Ağustos 2005 tarihindeki afetle de büyük zarar görmüş, merkezde bir çok ev tehlike arzettiğinden tahliye edilmiştir.
Bursa, İstanbul, Ankara, İzmir, İzmit gibi illerde yerleşen köylülerin birbirleriyle dayanışması son derece güçlüdür. Göç eden aileler, köyle bağlantılarını kesmemişlerdir. Eğitim düzeyi oldukça yüksektir. Değişik alanlarda önemli bilim adamı, bürokrat ve siyasetçi yetiştirmiş bir köydür. Yol, su, elektrik ve telefon hizmetleri ulaşan köyün yaylaları Ancumah ve Alasya’dır.